Shije ëndrrash në sirtar

Romani  “Shije ëndrrash në kafaz”, i shkrimtarit të njohur Artur Spanjolli, sjell përmes kujtimeve botën e një grupi adoleshentësh liceistë durrsakë. Në të skaliten dhe përshkruhen me realizëm detaje jetësore nga ajo periudhë rinore kur: puna, ngulmi, serioziteti,  dashuria, egoizmi dhe ambiciet ishin të pranishme në përditshmërinë e artistëve të ardhshëm:

 ... Jetonim përditë jetën fizike, por kishte edhe një jetë tjetër shpirtërore, e cila buronte nga ndërgjegjja jonë, mbushur plot me kujtime, mendime, emocione.

... Kur nuk isha pranë saj, ndihesha si i pickuar nga gjarpri. Një pickim me shije mjalti. Isha si i magjepsur nga ajo bukuri, nuk bëja gjë tjetër veç e kërkoja, e dëshiroja me zjarr atë vetësakrifikim të ëmbël lotësh.

Detajet rreth librit
Autori Artur Spanjolli
Shtëpia botuese Botimet Toena
Kategoria

Roman

Bashkëkohorë

Letërsi shqipe

Numri i faqeve 296
Data e botimit Nëntor 2023
ISBN 9789928376930
Gjuha Shqip
Libër fizik
1400 Lekë

Dërgesa brenda 2-5 ditë pune