Valsi i lumturisë

“Një komedi shqiptare ‘alla italiane’. Të duket sikur e ka shkruar Age & Scarpelli, apo një Mario Monicelli më gërryes se zakonisht.”
Goffredo Fofi,  Internazionale.it

“Një venë tragjike që provokon një buzëqeshje tejet të hidhur.”
Stefano Pasta, Corriere Della Sera

“Një roman ku absurdi na shfaqet nën petkun e një humori të zi.”
Radio France-info

“Romani “Valsi i lumturisë”, është një roman i shkruar me art dhe dinjitet. Falë një humori të zi, Aliçka na tregon një histori gati të pabesueshme ndodhur në Shqipëri dhe Itali, tek  përshkruan një shoqëri ku absurdi të mërzit deri në vdekje. Pas një toni në dukje neutral, ai ka një mënyrë të tijën për të na kujtuar një realitet të aftë për të qenë njëkohësisht qesharak dhe i llahtarshëm. Ai flet për gjëra të tmerrshme me një formë të natyrshme. Në të vërtetë është vetë historia që i jep mundësinë për të shprehur ndjeshmërinë e tij ndaj realitetit, sepse kuraja, dinjiteti apo poshtërsia njerëzore shprehen më mirë përmes elementëve në pamje naive.”

Ismail KADARE, parathënia e librit në gjuhën frënge

 

Pas botimit të tij të parë në Shqipëri, romani “Valsi i lumturisë” është botuar në frëngjisht, italisht, arabisht, greqisht dhe maqedonisht me një mbulim të mirë mediatik.

 

Detajet rreth librit
Autori Ylljet Aliçka
Shtëpia botuese Botimet Toena
Kategoria

Roman

Letërsi shqipe

Numri i faqeve 208
Data e botimit Korrik 2024
ISBN 9789928817457
Gjuha Shqip
Libër fizik
1000 Lekë

Dërgesa brenda 2-5 ditë pune